W walce z bezrobociem szkolnictwo policealne

Przez ostatnie 15 lat polski rząd duży nacisk kładł na nauczanie ogólne. W efekcie na polskim rynku pracy drastycznie zaczęło brakować wykwalifikowanych pracowników. Szkolnictwo zawodowe zostało rozłożone na łopatki. Nie lada problemy mają absolwenci szkół średnich. O problemach z jakimi borykają się w celu znalezienia jakiekolwiek zajęcia można by pisać jeszcze długo. Zresztą podobnie rzecz ma się z absolwentami wyższych uczelni. Na zmiany nigdy jednak nie jest za późno.

 

Osoby znajdujące się w kropce powinny wiedzieć, że zdobycie konkretnego zawodu ułatwi im szanse na wejście na rynek pracy. Przy wyborze zawodu nigdy też nie można ulegać aktualnej modzie. Zawód ten ma być zgodny z oczekiwaniami oraz zainteresowaniami potencjalnego adepta. Dobrym sposobem na podnoszenie swoich kwalifikacji jest szkoła policealna. Osoby z dyplomem szkoły średniej nie posiadają bowiem żadnego zawodu. Wyłącznie szkoła policealna jest im w stanie zapewnić zdobycie odpowiednich umiejętności, które z pewnością pomogą w znalezieniu wymarzonej pracy.

Staże- płatne czy bezpłatne?

laptop-at-meeting-table-1117048-mStaże szczególnie te bezpłatne budzą mnóstwo kontrowersji. Według wielu są kompletnie niepotrzebne, a potencjalny aplikant do pracy zajmują się wyłącznie parzeniem kawy. Czy tak jest w rzeczywistości, czy staże naprawdę są zbędne? Nic bardziej mylnego. Staże są przydatne przede wszystkim dla samych zainteresowanych. Dzięki odbyciu stażu aplikant może przekonać się na własne oczy czy obrany kierunek edukacji mu odpowiada. Nie rzadko też zdarza się, że staż zamienił się w stałą pracę. Każdy stażysta powinien otrzymać opiekuna.

 

To właśnie on powinien wdrożyć aplikanta w obowiązki. By staż przyniósł jak najwięcej korzyści samemu zainteresowanemu powinien przebiegać w oparciu o wcześniej ustalony program. Nie może polegać tylko i wyłącznie na parzeniu kawy. Wielką bolączką wielu stażystów jest to, że zwykle staże są bezpłatne. Czują się oni przez to wykorzystywani. O ile staż trwa krócej niż miesiąc taka praktyka nie dziwi. Gdy jednak staż trwa dłużej niż trzy miesiące można mówić pewnym wykorzystywaniu.

Skuteczny kurs językowy

Wielu spośród nas pomimo ogromnych wydatków poniesionych na kursy językowe ma trudności z posługiwaniem się nawet językiem angielskim. Z całą pewnością perfekcyjnej znajomości języka angielskiego nie nauczymy się ani w szkole ani na studiach. Pozostają nam kursy językowe. Nie sztuką jest jednak wydać kilkaset złotych na pierwszą lepszą ofertę. Sztuką wybranie jest oferty szkoły językowej oferującej kursy na naprawdę wysokim poziomie. Kursy językowe należy wybierać przede wszystkim pod kątem wykonywanego zawodu.

 

Branżowe słownictwo wygląda zupełnie inaczej u księgowego, a zupełnie inaczej u specjalisty od HR. Dobre szkoły językowe a co za tym idzie kursy należy szukać za pośrednictwem internetu. Na wszelkiego rodzaju forach lokalnych możemy przekonać się, które spośród funkcjonujących placówek cieszą się najlepszą opinią. Warto postawić na te szkoły, które oferują intensywną naukę. Nie można obawiać się zbyt dużych wymagań. Chcemy przecież do perfekcji opanować język obcy, tak by nie wstydzić się porozumiewać w tym języku.

Wyższe kwalifikacje, wyższe zarobki

money-rule-the-world-4-1089158-mNikogo chyba nie trzeba uświadamiać jak trudny jest polski rynek pracy. Trudny bowiem pracy, dobrej pracy jest jak na lekarstwo a konkurencja jest ogromna. Jeśli nie chcemy stać w miejscu, ustępować coraz to lepiej wykształconym młodym ludziom musimy się rozwijać. Receptą na rozwój jest podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych poprzez wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia. Kształcić można się w wielu różnych kierunkach, można nie tylko podnosić kwalifikacje w obrębie swojego zawodu.

 

Dzisiejsza oferta edukacyjna pozwala na całkowite przebranżowienie się. Im więcej umiejętności i nowych kwalifikacji tym większe szanse na zdobycie ciekawszej, bardziej intratnej posady. Weźmy pod uwagę chociażby budowlańców. Zdobycie uprawnień na obsługę dźwigu czy koparki daje nam dostęp do wyższych zarobków. Im więcej nowych kwalifikacji w dziedzinie budownictwa tym wyższa potencjalna pensja. Zresztą każdy pracownik, który wyraża chęć rozwoju osobistego dla pracodawcy jest niemal na wagę złota. W efekcie w swojej pracy może stać się osobą niezastąpioną.

Zamiast studiów certyfikaty?

W Europie Zachodniej coraz większą popularnością cieszą się certyfikaty. Co więcej wielu młodych ludzi pod znakiem zapytania stawia sens studiowania i opłacania czesnego. Pieniądze na studia wolą przeznaczyć na kursy i szkolenia przygotowujące ich do zdobycia certyfikatu zawodowego. W Polsce takiej mody na certyfikaty jaka panuje w krajach zachodniej Europy raczej nie można zaobserwować. Wynika to być może z tego, że o certyfikatach zawodowych wie stosunkowo niewielka liczba osób. Jeśli już to na myśl przychodzą nam raczej certyfikaty językowe niż zawodowe.

 

Z drugiej jednak strony w oczach pracodawców zyska ten kandydat, który posiada międzynarodowy certyfikat. Pytanie jednak brzmi jakie certyfikaty opłaca się zdobywać. Do najważniejszych można zaliczyć certyfikat ACCA oraz CIMA. Mowa tu o certyfikatach odnoszących się do branży finansowej. Stanowią potwierdzenie umiejętności z zakresu rachunkowości oraz księgowości. Dla pracowników giełdy ważniejszy będzie certyfikat CFA. Swoją drogą praktycznie dla każdej branży możemy znaleźć co najmniej kilka certyfikatów zwiększających szanse pracowników na intratną posadę.

Kursy i szkolenia zdobyte za granicą

studying-for-a-test-2-1126740-mW zachodniej europie Polacy nie tylko pracują, żyją i mieszkają ale podnoszą również swoje kwalifikacje. Powstaje więc pytanie czy umiejętności i kwalifikacje zdobyte w zachodniej Europie będą respektowane w naszym kraju. W tym momencie należy powołać się na Dyrektywę Parlamentu Europejskiego oraz Rady o sygn. 2005/36/WE. Według tej dyrektywy kwalifikacje zdobyte w innym kraju członkowskim powinny zostać uznane również przez Polskę.

 

Z kolei w naszym kraju dodatkowe kwalifikacje zdobyte poza naszymi granicami, w obcym języku mogą stanowić okazję do zdobycia zdecydowanie lepszej pracy. Polscy pracodawcy mogą podchodzić ze zdecydowanie większym szacunkiem i respektem do tego typu osób. Lepiej też porzucić pomysł o zdobywaniu dodatkowych umiejętności poprzez studia podyplomowe. Jakość studiów podyplomowych budzi coraz większe wątpliwości. Według wielu jest to strata czasu, a oferta studiów podyplomowych jest bardzo uboga. Gdy pracę naprawdę bardzo trudno zdobyć doskonałym pomysłem może być przebranżowienie za pomocą studiów policealnych.

5 poziom Europejskiej Ramy Kwalifikacyjnej

Młodym ludziom szczególnie tym, którzy kończą naukę w szkole średniej wydaje się, że nie ma dla nich innej alternatywy jak studia. Kierunku studiów często dokonują z przypadku, składają podania na kilka całkowicie różniących się od siebie wydziałów. Dzisiaj nie trzeba chyba nikomu przypominać, że studia wyższa nie gwarantują już pracy. Co zatem zrobić by w przyszłości nie żałować? Według ekspertów od rynku pracy należy bezustannie monitorować sytuację. Pracodawcom wcale nie zależy na osobach posiadających ogólną wiedzę.

 

Pracodawcom zależy przede wszystkim na osobach wyróżniających się konkretną wiedzą i umiejętnościami. Takie kwalifikacje można zaś zdobyć na jednym z wielu kursów oferowanych przez prywatne jak również państwowe szkoły pomaturalne. Jak dowodzą badania rynku pracy w najbliższych latach największe zapotrzebowanie będzie na pracowników z 5 poziomu Europejskiej Ramy Kwalifikacyjnej. Odnosi się ona właśnie do tych osób, które ukończyły szkoły pomaturalne i posiadają kwalifikacje odpowiadające Ramom 5 poziomu ERK.

Zalety szkoły pomaturalnej

exam-time-1102366-mDyplom wyższej uczelni już dawno się zdewaluował. W Polsce niemal połowa młodych ludzi może poszczycić się dyplomem wyższej uczelni. Pracodawcy narzekają zaś na brak osób z doświadczeniem oraz konkretnymi umiejętnościami. Alternatywą dla studiów wyższych mogą być kursy w szkołach policealnych. Na korzyść obrania tej ścieżki edukacyjnej może przemawiać krótszy czas trwania kursu jak również zdobycie konkretnego zawodu.

 

Nauka w szkole policealnej kończy się egzaminem państwowym. Jedynym warunkiem jaki należy spełnić by dostać się do szkoły policealnej jest ukończenie szkoły średniej. Najlepszą opinią cieszą się przede wszystkim państwowe szkoły policealne. Nauka w szkole pomaturalnej jest też dobrą receptą dla tych, którzy nie mają dokładnie sprecyzowanych planów co do swojej przyszłości zawodowej. Dobrym pomysłem jest również łączenie nauki w szkole policealnej z nauką na studiach wyższych. Szkoła pomaturalna pozwala bowiem zdobyć praktyczne umiejętności, tak cenione obecnie na rynku pracy.

Co daje szkoła pomaturalna

Nie każdemu uśmiecha się nauka na pięcioletnich studiach wyższych. Zresztą dzisiaj przy tak ogromnej liczbie bezrobotnych absolwentów pod znakiem zapytania stoi sens studiowania. Jeśli zależy nam na jak najszybszym wejściu na rynek pracy dobrym wyjściem będzie nauka w szkole policealnej. Jest to również dobry wybór dla tych, którzy chcą się przekwalifikować. Potencjalni kandydaci mają do wyboru naukę w szkole policealnej publicznej, w szkole policealnej niepublicznej oraz szkoła pomaturalnych prywatnych posiadających uprawnienia szkół publicznych.

 

Jaka jest różnica pomiędzy tymi szkołami? Różnica tkwi w świadectwie ukończenia szkoły. Publiczne oraz prywatne z uprawnieniami szkół publicznych świadectwo słuchaczom wydają na drukach MEN. Nie zależnie od rodzaju szkoły pomaturalnej nauka w nich trwa z reguły od dwóch do nawet czterech semestrów. Potwierdzeniem zdobytych umiejętności będzie egzamin państwowy. Gdy nauka w szkole policealnej trwa minimum cztery semestry absolwent uzyska tytuł technika.