Dodatkowe szkolenia – kiedy?

Rynek pracy w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Najpoważniejszym zarzutem jaki można wysunąć wobec polskiego rynku pracy jest… brak pracy. Na rynku istnieje zbyt duża konkurencja, a dobrej pracy jest jak na lekarstwo. Z tego względu każdy kto poważnie myśli o swojej karierze zawodowej powinien również dość poważnie zastanowić się nad uczestnictwem we wszelkiego rodzaju kursach oraz szkoleniach. Zdobycie nowych umiejętności, dyplomów oraz certyfikatów pozwoli wyróżnić nasze CV na tle setki innych.

 

Podnoszeniem swoich kwalifikacji powinni być zainteresowani również Ci, którzy stałą pracę już posiadają. Uczestnictwo w kursach, szkoleniach pozwoli im podnieść swoje kwalifikacje i w razie utraty pracy zapewni im większe szanse na znalezienie nowego zajęcia. Szkolenia szczególnie te branżowe pozwolą również zapoznać się z nowościami jakie zostały poczynione w obrębie branży w, której działamy. Szkolenia i kursy to też dobry sposób by poszerzyć krąg swoich znajomych. Jeśli więc tylko pozwala nam na to czas warto podnosić swoje kwalifikacje.

Polacy a szkolenia

business-1198416-mJak przewidują eksperci od rynku pracy do przeszłości odeszły czasy kiedy to człowiek przez całe życie wykonywał tylko jeden zawód. Współcześni pracownicy muszą wykazać się sporą elastycznością jeśli chodzi o rynek pracy. Muszą być gotowi do tego by w swoim życiu zawód zmienić dwukrotnie a nawet trzykrotnie. Pytanie jednak brzmi jak, w jaki sposób zdobyć nowe umiejętności, nowy zawód. Odpowiedź jest prosta- poprzez szkolenia, kursy, staże czy studia podyplomowe. Jak się jednak okazuje

 

Polacy nie są gotowi do tego by zdobywać zupełnie nowe umiejętności. Wręcz przeciwnie, Polacy wykazują sporą niechęć jeśli chodzi o zdobywanie nowych umiejętności i podnoszenie swoich kwalifikacji. Według badań przeprowadzonych w 2011 okazało się, że ponad 60 % nie dokładało żadnych starań do tego by podnieść w jakikolwiek sposób swoje umiejętności. Po nowe szkolenia i kursy sięgają głównie Ci, którzy i tak mogą pochwalić się bardzo dobrym bo wyższym wykształceniem. Za szkolenia i wszelkiego rodzaju kursy coraz chętniej płacą również pracodawcy.

Jak znaleźć dobry staż

Wszelkiej maści eksperci od rynku pracy przekonują studentów jak ważne jest doświadczenie. Wielu pośród nich w owczym pędzie uczestniczy we wszelkiego rodzaju praktykach i stażach. Staż stażowi nie równy, szkoda więc czasu by uczestniczyć we wszystkich stażach oferowanych nam przez potencjalnych pracodawców. Kolejne staże, jakie będzie można wpisać do CV należy zbierać z głową tak by pasowały do naszego profilu zawodowego.

 

Nie warto też słuchać tych, którzy twierdzą, że staż jest komplecie niepotrzebny. Staże to doskonała okazja by uzupełnić wykształcenie czysto teoretyczne zdobyte na studiach doświadczeniem zawodowym. Jak ognia należy unikać tych firm, w których głównym zadaniem stażysty jest parzenie kawy i kserowanie dokumentów. Z całą pewnością świetnie zaprocentuje praktyka zdobyta na stażach, w firmach, którym naprawdę zależy. Tego typu firmy można bez problemu znaleźć na internetowych forumowych wpisach. Warto na pewno sprawdzić czy dana firma posiada program stażu, czy dokładnie określiła to czym miałby się zająć stażysta.

Kursy i szkolenia dla informatyków

Osoby wiążące swą przyszłość z informatyką oraz programowaniem nie będą musiały martwić się o pracę. Czy jednak by móc wykonywać te zawody należy wyróżniać się dyplomem wyższej uczelni? Na rynku już teraz funkcjonuje całkiem spora liczba osób wykonujących tak zwany wolny zawód. To wszelkiego rodzaju graficy, programiści, analitycy webowi, pozycjonerzy. Wielu pośród nich może jednak starać się o przyjęcie do tradycyjnej pracy. Czy samo doświadczenie wystarczy?

 

Musimy szczerze powiedzieć, że w przypadku tak zwanych wolnych zawodów doświadczenie jest niezmiernie istotne. Warto więc budować od jak najwcześniejszego etapu pracy zawodowej swoje portfolio. Lepiej też porzucić myśl o studiowaniu informatyki. Zdecydowanie lepszym wyjściem dla wykonawców wolnych zawodów będą kursy oraz szkolenia poszerzające ich wiedzę w jednej wąskiej dziedzinie. Podnoszenie kwalifikacji w skuteczny sposób pomoże im poszerzyć swoją wiedzę oraz zdobyć umiejętności tak cenne na rynku pracy. Dzisiaj całe szczęście jeśli chodzi o ofertę przeróżnych kursów i szkoleń dla informatyków o wiele łatwiej.

Korzyści płynące z kursów i szkoleń

Wielu pracowników pod wątpliwość poddaje sens dokształcania się i zdobywania nowych umiejętności. Szczególnie wtedy gdy sam pracodawca niechętnie daje swoje pieniądze na to by pracownicy uczestniczyli w szkoleniach. Z pewnością swój stosunek do szkoleń oraz dodatkowych kursów wielu pracowników zmieniło pod wpływem kryzysu finansowego. Okazało się wtedy, że nawet tytuł MBA nie chroni przed zwolnieniem z pracy. Nie można jednak zapominać o tym, że po pewnym czasie może czekać nas zmiana pracy. Wtedy zupełnie nowy pracodawca może docenić nasze starania.

 

Ponadto szkolenia dają nam bardzo cenne doświadczenie praktyczne, jakie z pewnością trudno zdobyć w trakcie studiów. Szkolenia i kursy zgodne z wykonywanym zawodem pozwolą być również na bieżąco ze wszystkim co nowym w zakresie naszej branży. Szkolenia i kursy pozwalają nadążyć za kolejnymi innowacjami i zmianami w obrębie naszego zawodu. Szkolenia i kursy pozwolą być również stale atrakcyjnymi na trudnym polskim rynku pracy, gdzie nowi kandydaci czekają na to by zająć miejsca starych.

Nauka przez całe życie

black-book-in-row-isolated-1360030-mW Polsce szczególnie trudną sytuację na rynku pracy mają osoby powyżej 50 roku życia. Istnieje mnóstwo programów, które mają aktywizować właśnie tą grupę. Na całym świecie pojawia się jednak zupełnie nowa koncepcja. Oznacza ona konieczność uczenia się przez całe życie. Swoją drogą w dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie możemy nie mieć wyjścia. Powoli pracę ludzi zastępują maszyny a to rodzi konieczność przekwalifikowania się.

 

Całe szczęście istnieje cały szereg szkół oraz kursów, które umożliwiają zdobycie całkiem nowych umiejętności. Na podnoszenie swoich kwalifikacji nigdy też nie jest za późno. Ludzie starsi, mający więcej niż 40 a nawet 50 lat mogą spokojnie przyswajać nowe umiejętności. Zajmie im to nieco więcej czasu niż 20-latkom ale pozwoli nadal pracować. Zresztą teraz, gdy na emeryturę można będzie się udać dopiero po 67 roku życia możemy nie mieć wyjścia i jedynie poprzez zdobywanie nowych umiejętności zwiększyć swoje szanse na pracę. Dodatkowych kursów oraz szkoleń z pewnością nie zabraknie.

Staże zagraniczne

Staże budzą mnóstwo wątpliwości, a raczej korzyści jakie mają ze sobą nieść. Na temat stażów w Polsce można usłyszeć wiele negatywnych opinii. Dla absolwentów mają dawać nie więcej niż umiejętności parzenia kawy oraz herbaty. Oczywiście nie oznacza to tego, że należy rozłożyć ręce i przestać się rozwijać. Zamiast polskich stażów warto pomyśleć o alternatywie w postaci staży zagranicznych. Poza zdobyciem praktycznych umiejętności w trakcie stażu zagranicznego będzie można osłuchać się w języku obcym.

 

Najlepiej starać się o staż w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Australii. Staż zagranicznych w anglojęzycznym środowisku pozwoli nam sprawdzić w jakim stopniu opanowaliśmy język obcy. Najlepiej gdy stać odbywa się co najmniej pół roku. Niestety musimy zdawać sobie sprawę, że za naprawdę dobre i wartościowe staże przyjdzie nam zapłacić. Pracodawcy przyjmujący stażystów wypłacają im niewielką część zarobków. Na polskim rynku pracy zagraniczny staż może cieszyć się szacunkiem. Przede wszystkim zaś, zaprocentuje on nową siecią znajomości.

Kursy języków obcych

guidebooks-436457-mZnaną powszechnie prawdą jest to, że znajomość języków obcych skutecznie zwiększa szanse na rynku pracy. Gdy języka obcego nie udało nam się opanować do perfekcji w szkole średniej możemy skorzystać z oferty jednej spośród wielu szkół językowych. Dobrą szkołę językową można poznać po teście kwalifikacyjnym. Za jego pomocą rekruterzy sprawdzają na jakim poziomie posługujemy się wybranym językiem.

 

Oczywiście bardzo ważne jest również to po jakie metody nauczania sięga wybrana przez nas szkoła językowa. Warto również zwrócić uwagę na kwalifikacje nauczycieli. Wbrew pozorom na poziom nauczania przekłada się również to w jaki sposób szkoła jest wyposażona. Duże, obszerne sale, biblioteka czy czytelnia idą na plus wybranej przez nas placówki. Cechą charakterystyczną dobrej szkoły językowej jest również wymagający system nauczania. Co jakiś czas szkoła językowa powinna przeprowadzić egzamin sprawdzający nasze postępy w nauce. Kursy językowe powinny być również przeprowadzane w maksymalnie mało liczebnych grupach.

Kursy dla sprzedawców

Polski rynek pracy bardzo mocno nastawiony jest na wszelkiego rodzaju usługi. Najwięcej pracy czeka zaś na tych, którzy chcą zajmować się sprzedażą. Wielu osobom wydaje się, że zawód sprzedawcy może wykonywać praktycznie każdy. Nic bardziej mylnego, trzeba wyróżniać się pewnymi cechami charakteru. Co więcej by zostać naprawdę dobrym sprzedawcą należy uczestniczyć w licznych szkoleniach oraz kursach służących podnoszeniu kwalifikacji. Niektóre szkolenia oraz kursy dedykowane sprzedawcom mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

 

W kursach dla handlowców duży nacisk kładzie się przede wszystkim na umiejętności miękkie. Mowa tu między innymi o tym jak komunikować się z klientem w jaki sposób użyć siły perswazji, nie obce są więc również elementy psychologii. Coraz więcej kursów i szkoleń ma też na celu przekazać nowoczesnych i aktualnych trendów w technice sprzedaży. Jeśli planujesz przez resztę swego życia zawodowego wykonywać zawód przedstawiciela to tego typu kursy i szkolenia mogą okazać się nieocenione w oczach pracodawcy.

Z jakich kursów językowych warto korzystać

english-dictionary-378031-mPrzez wiele lat można było usłyszeć, że znajomość języka angielskiego jest podstawą w aplikowaniu o pracę. Idąc tym tropem miliony Polaków w szybkim czasie nadrobiło swoje braki lingwistyczne. Dzisiaj już niemal co drugi Polak posługuje się językiem angielskim. Drugim w kolejce popularnym językiem jest niemiecki oraz hiszpański. Znajomością języka angielskiego na nikim już nie zrobimy wrażenia. W dzisiejszych dziwnych czasach prawdziwą furorę na rynku pracy możemy zrobić znając zupełnie nietypowy i oryginalny język.

 

Wcale też nie musimy kończyć studiów lingwistycznych. Gdy na rynku jest tak wiele szkół językowych możemy ukończyć jeden z wielu oferowanych nam kursów i zdobyć niezbędne umiejętności władania rzadko spotykanym językiem. W chwili obecnej warto zapisywać się przede wszystkim na kursy języka holenderskiego, fińskiego, szwedzkiego a nawet rumuńskiego. Zdobycie dodatkowych umiejętności na przykład z zakresu księgowości pozwoli nam dodatkowo zwiększyć swe szanse na rynku pracy. Gdy bezrobocie idzie w górę możemy temu zaradzić inwestując w siebie.