Matematyka dla każdego

Chyba każdy spotkał się z takim przedmiotem w szkole, jak matematyka. Trudny, niezwykle obszerny i wymagający. Zwłaszcza zważywszy na bardzo mądrych, ale jednocześnie niezwykle surowych nauczycieli. Trudno się uczyć matematyki i ten fakt jest doskonale znany. Nie powinniśmy jednak podążać za tym szkodliwym stereotypem, gdyż matematyka tak naprawdę jest niezwykle przyjemną dziedziną, w którą możemy włożyć dużo życia i wiele otrzymać w zamian.

Wszystko wokół nas składa się z liczb i wzorów – ich odkrywaniem zajmują się matematycy, którzy najczęściej już od najmłodszych lat układają równania, rozwiązują je i badają najróżniejsze zależności matematyczne w otaczających ich świecie. To jest właśnie najlepsze podejście – nauka matematyki od małego, od dziecka. Wtedy też edukacja jest najbardziej wydajna – małe dzieci mają niezwykle chłonne umysły i potrafią bardzo szybko się rozwijać i uczyć. Rodzice powinni inwestować swój czas i pieniądze, by już od najmłodszych lat pozwalać dzieciom rozwijać ich umiejętności analitycznego i logicznego myślenia – a to właśnie doskonale robi matematyka.

Zauważmy, że niewielu z nas zajmuje się matematyką, czy nawet matematykę lubi. Przedmiot ten kojarzy nam się niezwykle źle i nieprzyjemnie, ale w rzeczywistości jest taki jak wszystkie inne – pozwala poszerzyć własne horyzonty i zrozumieć więcej rzeczy. Zwróćmy również uwagę, że cała współczesna technika i poziom cywilizacyjny, jaki osiągnęliśmy, zależy właśnie w dużym stopniu od matematyki i od tego, jakie jej odbicie w otaczającym nas świecie znajdujemy. Dlatego warto nastrajać dzieci pozytywnie do tej nauki, gdyż może ona im zapewnić niezwykle dobry start nie tylko na studiach i w przyszłej, potencjalnej karierze naukowo-akademickiej, ale również w życiu. Nauka analitycznego i logicznego myślenia pozwala na rozwinięcie swojego umysłu do niezwykłego poziomu. Duża wydajność naszego myślenia skutkuje tym, że lepiej podejmujemy decyzje i lepiej potrafimy oceniać sytuację. Matematyka jest trudna, ale nas rozwija.

Potęga matematyki

Przez większą cześć społeczeństwa matematyka uznawana jest za najtrudniejszy i najbardziej abstrakcyjny przedmiot w szkole podstawowej, jak i uczelni wyższej. Potęgi, pierwiastki, sinusy, cosinusy, tangensy, wykresy nie jednego przyprawiły o zawrót głowy, nie wspominając już o całkach. Nie umiejętność poradzenia sobie z najprostszym zadaniem może wywołać nawet koszmary senne. Jednak ówczesny świat nie jest w stanie obejść się bez matematyki. Korzystają z niej nie tylko informatycy, ekonomiści, lekarze, geografowie, fizycy, chemicy, biologowie, genetycy, ale nawet i humaniści, którzy zdecydowanie manifestują swoją niechęć do nauk ścisłych.

Jak wybrać studia? Samodzielnie, według własnych potrzeb – mogą to być studia coaching, studia podyplomowe bielsko-biała, studia dla świeckich, kryminologia studia. Wiele osób chce studiować solidnie, rzetelnie, według własnych potrzeb i chęci. Koszty są, ale warto je ponosić.

Czym tak naprawdę jest matematyka? Ciężko na to pytanie jest odpowiedzieć nawet samemu matematykowi. Dawniej uznawano ją wyłącznie za naukę o liczbach i figurach, dzisiaj jest to zbyt obszerna dyscyplina by móc ją w ten sposób uogólnić. Słowo matematyka wywodzi się z języka greckiego i oznacza „poznanie, umiejętność”, dlatego też starożytni utożsamiali ją z nauką, wiedzą i rozumieniem. Matematyka wymaga logicznego myślenia, jednak bez intuicji i wyobraźni nie jest ona wstanie w pełni istnieć. Według Benjamina Peirce’a matematyka jest nauką pozwalającą wyciągnąć właściwe wnioski, dlatego też obecnie wykorzystuje się ją w badaniach eksperymentalnych do stwierdzenia występowania istotnych zależności. Od ponad przeszło pól wieku matematykę stosuje się także do poszukiwania cywilizacji pozaziemskich. W 1961 roku naukowcy opracowali wzór na prawdopodobieństwo występowania innych cywilizacji w Drodze Mlecznej, wraz z rozwojem nauki i techniki został on zmodyfikowany. Wszystkich zalet matematyki nie sposób jest wymienić, jednak jej znaczenie dla ludzkości jest niewyobrażalnie ogromne. Matematyka uczy nas przede wszystkim myślenia, dzięki czemu nasz umysł staje się chłonny wiedzy, a my zyskujemy miano nie tylko osoby inteligentnej, ale i twórczej. W świetle wyżej przytoczonych informacji pytanie: dlaczego mam uczyć się matematyki, jest po prostu nieuzasadnione.