Książka współcześnie

Współczesne badania są alarmujące. Coraz mniej ludzi czyta książki. Trend ten szerzy się przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży uczącej się. Rezygnują oni nie tylko z czytania obowiązkowych szkolnych lektur, ale z czytania w ogóle. Swój czas wolą spędzić oglądając film w kinie czy telewizji lub korzystając z możliwości, jakie daje komputer i Internet. Wielu z nich nie docenia już wagi czytania książek, nie zna nawet najważniejszych klasyków literatury, tytułów najważniejszych dzieł polskich czy zagranicznych twórców. Młodzież nie rozumie, że czytanie dostarcza najważniejszej wiedzy i po prostu z niego rezygnuje. Dzieci i nastolatki swoją styczność z książką ograniczają do minimum, a jeśli jest taka możliwość, nawet do zera. Wynika to z faktu, że w Internecie można znaleźć opracowania właściwie wszystkich lektur, ich ekranizacje filmowe, streszczenia i szczegółowe analizy, co zdejmuje z ucznia przykry obowiązek przeczytania książki.  Nauczyciele bardzo często również nie zachęcają młodzieży do czytania, zadowalając się jedynie tą podstawową wiedzą, którą pupile wynieśli z Internetu. W efekcie, młode społeczeństwo, które nie interesuje się literaturą, nie rozumie jej, nie rozwija swoich horyzontów, ani pasji. Koncentruje się jedynie na wypełnieniu jak najszybciej szkolnego obowiązku i poświeceniu wolnego czasu na gry komputerowe, portale społecznościowe i zabawę. Najnowsze badania wskazują również, że dzieci, które nie czytają wystarczającej liczby książek wolniej przyswajają wiedz, a także słabiej rozumieją właśnie przeczytane i przetworzone informacje. Obejrzany film, przelotnie przekartkowany komiks , czy przejrzane najnowsze plotki w Internecie nie rozwijają języka, nie pobudzają wyobraźni, nie pełnią funkcji edukacyjnej, jaką posiada tylko i wyłącznie książka.  Należy pamiętać, że czytanie prawdziwiej książki, nie w formie e-booka, czy opracowania dzieła, rozwija nie tylko umysł dziecka, ale i lepiej pozwala zrozumieć mu otaczający świat i kształtuje jego kulturę.

Literatura – dla kogo?

Mówiąc o nauce, często deprecjonujemy humanistyczne przedmioty, takie jak język polski, historia, wos, czy nawet wiedza o kulturze. Mało kto wie, że one również posiadają bogaty dorobek i zaplecze. Umysły humanistyczne rzadko kiedy są mniej rozwinięte niż umysły ścisłe, a nawet można zaproponować twierdzenie, że humaniści bywają lepiej rozwinięci od naukowców – szerokie horyzonty, bogata wiedza na wiele tematów (dzięki czytaniu najróżniejszych książek z różnych dziedzin) i do tego liczne filozoficzne dysputy, tworzą humanistów ludźmi niezwykle inteligentnymi i mądrymi. Warto wiedzieć, że literatura to nie tylko lektury szkolne, ale niezwykle szeroka gama najróżniejszej maści książek i powieści. Nie chodzi tu naturalnie jedynie o książki fabularne, choć to one – znane beletrystyką – tworzą największą część literatury światowej. Inne, takie jak traktaty filozoficzne, swoiste zbiorki podręcznych światopoglądów autorów, autobiografie, biografie, czy też książki naukowe o najróżniejszych humanistycznych dziedzinach – etnoznawstwie, kulturoznawstwie, czy też jeszcze innych tworzą niezwykle szeroką gamę pożytecznej wiedzy. Sama literatura fabularna dzieli się na wiele kategorii, zwłaszcza ze względu na gatunek, którego dotyczy. Mamy więc książki kryminalne, obyczajowe, fantastyczne, erotyczne, sensacyjne, thrillery, naukowe, na faktach, czy też jeszcze inne. Główny nurt literatury pięknej, czyli wszelkie obyczajowe i sensacyjne powieści trafiają najczęściej do zwykłych ludzi, którzy najczęściej nie lubią intelektualnych wyzwań i gustują w nudnych, mdłych romansidłach i ciągnących się jak flaki z olejem seriach obyczajowych i familijnych. Inni – lubiący teoretyczne i filozoficzne rozważania, częściej sięgają po literaturę popularnonaukową, psychologiczną, kryminalną, fantastyczną, czy też jakąkolwiek z podobnych grup. Podobnie jak w kinematografii, tak i w literaturze – istnieją dzieła wyższej kultury i niższej – masowe. Najwięcej powstaje oczywiście tych ostatnich, co niekoniecznie można zakwalifikować jako jednoznacznie złe zjawisko.

Z czego korzystać ucząc się?

Odpowiedz na tak postawione pytanie znają przede wszystkim uczniowie szkół średnich oraz studenci. Wiedzą oni doskonale, że same notatki mogą nie wystarczyć podczas przygotowywania się czy ot do lekcji czy też opanowując materiały na wykład w szkole wyższej. Często muszą więc korzystać z dodatkowych źródeł pozyskiwania wiedzy, które uda się im znaleźć. Do najczęściej stosowanych w nauce służą przede wszystkim książki z danej dziedziny, która jest w nich opisana bardzo szczegółowo. Zadanie polega na wyborze informacji w taki sposób aby nie tylko zawierały najbardziej istotne terminy związane z daną dziedziną nauki, ale także ich przyswojenie nie sprawiało najmniejszych problemów. Tutaj wiele zależy od tego jaki uczeń ma umysł.

Dzisiaj godne uwagi są studia Warszawa, studia informatyczne, studia inżynierskie kierunki, mechatronika studia. Po tych kierunkach każda osoba ma zatrudnienie i potrafi pomóc znakomicie. Jakość prac oferowanych ich absolwentom jest coraz lepsza.

Czy szybko chłonie materiał na temat, którego czyta czy też nie. Jeśli nie, musi niestety powtarzać materiał do momentu aż zostanie przez niego przyswojony w sposób dostateczny. Literatura fachowa ma jednak to do siebie, że uczenie się za jej pomocą również może nieść przyjemność. Wiele informacji na dany temat zawiera w sobie przykłady, które o wiele łatwiej zrozumieć inż. kiedy czytamy jedynie suche fakty. Innym źródłem wiedzy mogą stać się wszelkiego rodzaju ściągi, które dostępne są zarówno na portalach internetowych zajmujących się ich zbieraniem, jak również kupowane w księgarniach tradycyjnych i internetowych. W tych źródłach można znaleźć naprawdę bardzo wiele przydatnych uczniom i studentom informacji. Są one podane w bardzo prostej formie, która umożliwia szybkie przyswojenie materiału. W niektórych przypadkach dołączane są do nich również mini ściągi, które stanowią nieocenioną pomoc na klasówkach, zaliczeniach czy egzaminach. Oczywiście należy korzystać z nich w taki sposób, aby nie zostać złapanym i wyrzuconej z sali, gdzie odbywa się egzamin. Tutaj należy również wspomnieć miejscach, gdzie można bez najmniejszych problemów ukryć ściągi. Kolejnym sposobem na materiały do nauki są kserówki, które możemy dostać zarówno od nauczycieli jak i wykładowców. Dzięki temu dane zagadnienia będą omówione w sposób kompleksowy i pełny. Stanowią więc doskonałe źródło informacji, które wykorzystane zostaną na egzaminie.